Танець як психотерапія


Танець — стародавнє інстинктивне вираження радості та печалі життя; ймовірно, що передував малюнку і живопису як форма чаклунства. Танець дає почуття свободи та єднання. Первісні танцюристи, відчуваючи себе у єдності з потоком космічної енергії, вірили, що танцювальні рухи та жести допомагають контролювати природні стихії, невидимі сили космосу. Ця віра лягла в основу складного символізму стародавніх танців, покликаних заклинати дощ чи сонце, родючість чи плідність людей, військовий успіх чи звільнення від нещасть, закликати милосердних духів чи умиротворювати злих.

Танець став первісною формою театру, він перетворював релігійні норми на виразні рухи, як, наприклад, у релігійних містеріях Стародавнього Єгипту та Греції. Повсюдно військові дії та майбутні перемоги зазвичай програвалися спочатку у бойовому танці – цей символізм бачимо у танцях афганського племені патанів та у шотландських народних танцях.

Кругові танці та хороводи символічно зображали циклічні рухи сонця та місяця або циклічність пір року; групові танці з переплетенням ходів руху сузір’їв; танці навколо якогось об’єкта концентрували енергію цього об’єкта або символізували його захист.

Шамани кружляли подібно до планет, витягаючи руки вгору, закликаючи цим космічну енергію прямувати до них, або опускаючи руки вниз, щоб направити її в землю. Танці в шкурах або костюмах, що зображували тварин, у пташиних масках, з використанням їх характерних рухів також були спробою залучити силу, яку мали звірі та птахи. Танець-змійка жриць у Дельфійському святилищі символізував мудрість та родючість, якості, якими наділялася змія. Шлюбні танці та танці, в яких численні учасники були пов’язані між собою мотузкою, символізували єдність людей. Жалісливі танці виражали горе і смуток.

В Африці, як і в деяких інших місцях, шамани та лікарі за допомогою танців намагалися посилити лікувальний ефект зілля. Будь-які вільні танцювальні рухи досі вважаються цілющими, що дають танцюристу порятунок від напруженого життя і, особливо в транс-танцях, від тиску індивідуальної самосвідомості. Це перетворення символізувало досягнення надприродного стану, в якому танцюрист вступав у прямий контакт з космічною енергією; подібний контакт відображений і в зображеннях богів, що танцюють. Шива, індуїстський покровитель танцю, часто зображується у полум’ї, танцює, висловлюючи цим властиві йому творчі і деструктивні якості. Будда – ще один покровитель танцю життя. В даний час у розважальних або народних танцях (які багато в чому зберегли традиції землеробських релігійних ритуалів) символізм, звернений до життєвого центру, космічної енергії та гармонії, втратив значення, але не зник остаточно.

Сьогодні ми використовуємо кругові танці як медитативну практику, що допомагає відчути єднання з групою, природою, культурою, світом, розслаблення через груповий ритм, спільну взаємодію в танці.

Опубликовано olenatiunova

Олена Тіунова - практикуючий психолог, PhD, кандидат психологічних наук, авторка та ведуча освітнього курсу "Основи арттерапії"

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: